Parkinson

Chlamydia. Groźna dla zdrowia bakteria

 

Chlamydia jest jedną z najgroźniejszych bakterii, która może zaatakować człowieka. Warto jednak podkreślić, że nie potrafi ona żyć poza organizmem człowieka, w związku z czym nie można zarazić się nią poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym. Każdą z trzech rodzai Chlamydii ciężko jest rozpoznać, bowiem nie ma ona jednolitych objawów.

Chlamydia a stosunek seksualny

Najbardziej znana jest Chlamydia Trachomatis, którą można zarazić się poprzez stosunek seksualny. Atakuje ona narządy rodne kobiety, prowadzi do powikłań w trakcie ciąży oraz – w niektórych przypadkach – do niepłodności. Jest też powodem wielu groźnych stanów zapalnych. Chorobą można zarazić się również podczas wizyty na basenie. Objawami u kobiet są między innymi bóle w trakcie oddawania moczu, a także stosunku seksualnego lub śluz wydobywający się z pochwy. U mężczyzn dochodzi między innymi do bóli stawowych. Trachomatis leczy się przy pomocy antybiotyków, jednak nie istnieje skuteczna szczepionka chroniąca przed zakażeniem, w związku z czym bardzo ważne jest stosowanie prezerwatyw, jak również unikanie kontaktów intymnych z przypadkowymi osobami.

Chlamydia. Drogi zakażenia 

Druga z odmian – Chlamydia pneumioniae – przenosi się za pomocą drogi kropelkowej. Jednym z objawów są między innymi zapalenia oskrzeli albo krtani, jednak warto pamiętać, że bakteria może przez wiele lat działać w uśpieniu i dopiero po jakimś czasie uaktywnić się w ciele zakażonego. Pneumioniae jest bardzo groźna dla osób starszych, bowiem istnieje zagrożenie życia. Mogą się nią zarazić także osoby młode. Bakteria jest odporna na podawane antybiotyki, w związku z czym leczenie jest bardzo ciężkie.

Kolejną odmianą zakażenia wenerycznego jest Chlamydia psittaci. Można się nią zarazić poprzez kontakt z zarażonymi już ptakami, a niekiedy i osobami chorymi. Sam przebieg choroby jest bardzo ciężki i groźny dla człowieka. Jej objawami są między innymi bóle głowy oraz bóle opłucnowe. U zakażonych często występuje zdenerwowanie, depresja oraz bezsenność, a niekiedy anemia. Bakteria dostaje się do organizmu człowieka drogą kropelkową, a następnie przenosi się przez krew do narządów; pęcherzyki oraz śródbłonek płucny ulegają zmartwiczeniu, a następnie obumierają. Zazwyczaj w trakcie choroby pomagają same antybiotyki, jednak przy ciężkim przebiegu choroby może być potrzebna hospitalizacja…

Lekarze rzadko decydują się na działanie ukierunkowane na Chlamydię, jednak badania można zrobić w domu. Chlamydia test, inaczej nazywany PCR jest skuteczny i niezwykle pewny. Jego wiarygodność wynosi prawie aż sto procent, dzięki czemu osoba badająca się indywidualnie nie musi martwić się o jakiekolwiek błędy podczas ukazania się wyników.

Testy PCR

Domowy test na Chlamydię polega na zamówieniu zestawu pobraniowego, który następnie po kilku dniach dostarczany jest drogą pocztową. Później należy pobrać wymaz – między innymi z gardła i nanieść na próbkę. Po kilku chwilach test ukaże prawidłowy wynik. Jeśli będzie on pozytywny – należy wybrać się do lekarza w celu dalszego postępowania leczenia. Choć PCR nie jest refundowany, to jednak jest najbardziej skuteczny.

banner_210px_chlamydioza-1

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *