Parkinson

Choroby wywołane wirusem HPV. Test na HPV – sprawdź.

Najczęstszą chorobą, która jest wywoływana przez przewlekłą infekcję z udziałem wirusa HPV, jest rak szyjki macicy. Cierpiące na niego kobiety często umierają, w szczególności gdy przed podjęciem leczenia zdąży wystąpić w fazie inwazyjnej. Wirus HPV może jednak powodować dużo więcej chorób, które mogą dotyczyć zarówno organizmu kobiety, jak i mężczyzny.

Z uwagi na wiele przypadków występowania raka szyjki macicy, prowadzi się działania profilaktyczne zmierzające do ograniczenia liczby zachorowań. Przede wszystkim prowadzi się działalność edukacyjną na temat wirusa HPV. W szczególności młodym dziewczynom trzeba uświadamiać, jakie ryzyko wiąże się z obcowaniem płciowym z partnerem, który może być nosicielem wirusa HPV. Nie da się ukryć, że problem dotyczy coraz większej ilości ludzi młodych. Często podejmują oni przedwczesną inicjację seksualną, przez co narażają się na ryzyko zarażenia wirusem HPV.

Obecnie stosowane są szczepienia dla dziewcząt do dwudziestego szóstego roku życia, które mają ograniczyć ilość infekcji z udziałem wirusa HPV. Razem z działaniami edukacyjnymi przynoszą dobre efekty, ponieważ z roku na rok liczba Polek, które zachorowały na raka szyjki macicy, znacząco spada. Kiedyś Finlandia miała spory problem z ilością zachorowań na ten nowotwór, jednakże po podjęciu podobnych działań liczba kobiet chorych na raka szyjki macicy znacząco spadła.

W celu wykrycia obecności wirusa HPV w organizmie, stosuje się genetyczny test HPV. Jest to proste badanie, które można wykonać także w domu – wystarczy zamówić odpowiedni zestaw. Negatywny wynik pozwala nam się czuć spokojnie. Natomiast pozytywny wynik powinien nas skłonić do jak najszybszego udania się do lekarza. Tam uzyskamy więcej informacji na temat infekcji i będziemy mogli otrzymać informacje o tym, jakie działania podjąć, aby zatrzymać rozwój infekcji.

Czytaj także: Zapobieganie zarażeniu wirusem HPV

Nie da się ukryć, że wielu mężczyzn uważa, że problem infekcji wirusa HPV ich nie dotyczy i mogą być jedynie nosicielami. Nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ słabo uodporniony męski organizm narażony jest na wystąpienie przewlekłej infekcji, która z kolei skutkuje możliwością wytworzenia się zmian nowotworowych. U mężczyzn długotrwała obecność wirusa HPV w organizmie może skutkować rakiem prącia bądź nowotworem odbytu. Ponadto w przypadku, gdy zmiany wywołane infekcją z udziałem wirusa HPV mają charakter zaawansowany, może dojść nawet do raka gardła oraz nowotworu krtani.

U kobiet wirus HPV najczęściej powoduje raka szyjki macicy, jednakże są one narażone także na inne choroby związane z wystąpieniem wirusa w organizmie. Przede wszystkim może dojść do zmian nowotworowych w obrębie pochwy bądź sromu. Podobnie jak mężczyźni, kobiety mogą być narażone na wystąpienie raka odbytu, gardła oraz języka. Dlatego niezwykle ważne jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych, które zmierzają do przeciwdziałania zarażeniu wirusem HPV. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pełnym zdrowiem bez obaw o choroby nowotworowe, którym sprzyja wirus.

Więcej informacji na temat testów, znajdziesz na stronie http://e-wenerolog.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *