Stosowanie odpowiedniej diety podczas choroby Parkinsona jest konieczne w kilku względów. Dieta ma pełnić najważniejszą funkcję, jaką jest współgranie z zażywanymi lekami farmakologicznymi – odpowiednie odżywianie będzie wpływać skutecznie na ich działanie. Udowodniono na przykład, że działanie lewodopy trwa tylko do dwóch godziny, ważnym więc staje się jak najszybsze wchłanianie leku i przedostanie się do struktur mózgowych, inaczej dojdzie do jego degradacji jeszcze w żołądku.
Kolejne kwestia to możliwe problemy z przełykaniem czy choćby gryzieniem pokarmów. Chory powinien więc mieć posiłki dostosowane do swoich możliwości konsumpcyjnych – spożywane posiłki powinny mieć wtedy formę papkowatą bądź półpłynną, które zapobiegną zakrztuszeniu.
Problemy tego rodzaju mogą wiązać się także z licznymi zaparciami i utratą wagi ciała. Chory często cierpi na zaburzenia układu moczowego, nadmierny ślinotok czy przewlekłą potliwość skóry – odpowiednia dieta pomoże cierpiącemu złagodzić autonomiczne objawy Parkinsona.
W diecie chorego na Parkinsona powinny królować przede wszystkim produkty zbożowe jak kasze, ciemne, pełnoziarniste pieczywo oraz ryż jak również przetwory mleczne na przykład chude twarogi, sery, jogurty czy kefiry. Osoby, których leczenie polega głównie na stosowaniu lewodopy muszą ograniczać ilość dziennego spożycia białka, dobrze kiedy białko dostarczane jest wtedy do organizmu w porze wieczornej.
Biorąc pod uwagę mięso, cierpiący na Parkinsona mogą dołączyć je do swojej diety jeśli jest chude. Zaleca się głównie spożywanie drobiu bez skóry, cielęciny oraz królika jak również chudych ryb. Z wędlin dozwolone są polędwice i chude szynki.
Omawiając spożywanie owoców i warzyw warto wspomnieć, że te będą najlepsze dla osób, które cierpią na niedobór witamin i zaparcia. Warto jednak wiedzieć, by nie jeść zbyt dużo bananów, które je nasilają.
Dobrze jeśli chorzy zastępują tłuszcze pochodzenia zwierzęcego tymi roślinnymi. Ponieważ leki, które zażywa pacjent obniżają znacznie ciśnienie, wskazane jest spożywanie potrwa solonych.
Chorzy nie powinni pić dużej ilości kawy, ponieważ ta powoduje odwodnienie natomiast warto, by się dobrze nawadniali – to minimum 2 litry płynów przyjmowanych każdej dobie.
Pacjenci z Parkinsonem mogą stosować suplementy diety redukujące niedobory minerałów czy witamin zawsze po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Moja babcia miała parkinsona i lekarz powiedział jej żeby uważała na dietę. Całe życie przyzwyczaiła się do swojej poprzedniej tłustej diety i nie chciała się słuchać. Nie wyszło to dla niej na dobre
ja w sumie nie widzę związku pomiedzy parkinsonem a dietą. Wkurza mnie, że medycy niby doszukali się przyczyn złej diety w postępach tej choroby a do tej pory nie znają bezpośredniej przyczyny jej powstawania ani nie wynaleźli na nią skutecznego lekarstwa.
Ta, to właśnie jest najlepsze. Nie znaleźli przyczyny, nie znaleźli lekarstwa, ale wiedzą, że dieta ma wpływ. to skąd to wiedzą?
Ojej, nawet nie wiedziałam, że dieta ma wpływ na parkinsona. Dobrze wiedzieć, bo w moim otoczeniu jest chory na to paskudztwo.
Też nie miałam pojęcia, ale dobrze wiedzieć, przekażę sąsiadce, bo jej mąż ma Parkinsona
moim zdaniem dieta nic nie pomoże, ewentualnie nie zaszkodzi jeszcze bardziej, ale Parkinson to tak okropna choroba, że zżera ludzki mózg nie patrząc na żadne starania
W sumie to lekarze bladza po omacku.Naprawde to nie wiedza jak sie do tego zabrac.Doszli do przekonania ze jest to choroba ludzi starych.Zauwazmy ze ludzie starzy maja bardzo zle uzebienie.Dieta zle pogryziona nie jest ta sama dieta. Moze tu jest praprzyczyna i poczatek klopotow?