Parkinson

Dziedziczenie Parkinsona i inne czynniki ryzyka

Dziedziczenie Parkinsona jest jednym z czynników ryzyka występowania tej choroby. Zbadano jednak, że aspekt ten może tylko nieznacznie wpływać na pojawienie się schorzenia u osób spokrewnionych cierpiącego. Według badań ryzyko takie waha się w przedziale kilku procent zachorowalności.

Do tej pory zatwierdzono 10 nieprawidłowych mutacji genetycznych, które mogą mieć wpływ na rodzinne występowanie Parkinsona. Dokładnie tyle samo odnotowano biorąc pod uwagę czynniki mutacji niespokrewnionych. Te, które są odpowiedzialne za chorobę w aspekcie dziedzicznym, doprowadzają do nieprawidłowości podczas kodowania białka strukturalnego.

Podczas wywiadu diagnozującego, lekarz powinien uwzględnić takie przypadki zachorowalności w rodzinie chorego jak depresja, otępienie czy zaburzenia ruchów, które wcale nie musiały być oznaką Parkinsona.

Biorąc pod uwagę inne czynniki ryzyka, należy zaznaczyć, że ważniejszy od tego aspektu jest na przykład wiek pacjenta. Najczęściej na chorobę tą zapadają osoby powyżej 65 roku życia, aż 4% chorych to seniorzy w wieku około 80 lat. Rzadko diagnozuje się Parkinsona w wieku około 50 roku życia. Trzeba jednak zaznaczyć, że medycyna coraz częściej zapisuje pierwsze objawy schorzenia w wieku poniżej 40 roku życia. Istnieją także przypadki zachorowalności około 21 roku życia pacjenta.

Parkinson dotyka także częściej mężczyzn niż kobiety – płeć jest więc kolejnym czynnikiem ryzyka występowania Parkinsona. Biorąc pod uwagę kobiety, te najczęściej cierpią na to schorzenie po menopauzie. Wynika to ze znacznego spadku estrogenu jeśli pacjentka nie suplementuje go dodatkowo.

Kolejny czynnik ryzyka to środowisko a raczej jego zanieczyszczenia. Zbadano, że ryzyko zachorowalności na Parkinsona zwiększa się i to aż o 60% u osób, które maja częsty kontakt z pestycydami i innymi środkami chemicznymi, które wchodzą przede wszystkim w skład substancji przeznaczonych do ochrony roślin.

8 odpowiedzi do artykułu “Dziedziczenie Parkinsona i inne czynniki ryzyka

  1. Spaceman

    Jeśli mój dziadek chorował na Parkinsona to znaczy że ja też mogę go mieć? Czasami dziwnie się czuję, trzęsą mi się ręce. Czy to są pierwsze objawy choroby Parkinsona?

  2. Ważniak

    Czyli muszę uważać, bo w mojej rodzinie jest kilka przypadków zachorowań na Parkinsona i od strony mamy i taty. najbardziej się boję, że przekaże chorobę dziecku 🙁

    1. .........

      no jak najbardziej, niestety prawdopodobieństwo dziedziczenia jest bardzo duże. Ja też się tego boję, bo i w mojej rodzinie były przypadki choroby parkinsona. Mam nadzieję, że mnie i moją rodzinę ominie. Pamiętam jak ciocia chorowała i męczyła przy tym i siebie i bliskich – była w takim stanie, że wymagała całodobowej opieki.

      1. Anka 22 Wro

        A ja słyszałam, że jest male. Zresztą czy Parkinson czy jakaś inna choroba to i tak coś nas dopadnie. Może do czasu kiedy zachoruje wymyslą wreszcie skuteczny lek.

  3. jola mała

    Boję się tego najbardziej. To okropne być utrapieniem dla rodziny, najbliższych. Okropnie mieć zdrowy umysł i bezsilne ciało

  4. Bastek

    Powiem tak moja Mama z tą chorobą Parkinsona zmagała się od roku 2005 roku. Ale już od 2014 roku nie wychodziła z domu , nawet i mało co tabletki pomagali a przyjmowała co 2 godziny. To jest dość trudna w opiekowaniu. Ale zawsze staraliśmy Mamie dać jak najbardziej dobrą opiekę np jak gdzieś wychodziliśmy to , zawsze mieliśmy taką zaufaną opiekunkę Ale najgorszy był dzień 30 Grudnia 2016 roku w Piątek jak już położyła się spać bo była zmęczona , tą chorobą o godz 17:00 . To chcieliśmy ok godz 21;00 zaprowadzić do wc przed nocą ale już w 2 nie daliśmy radę była tak słaba ze nie mogła ustać na nogach. A w dniu 31 Grudnia 2016 roku w Sobotę z rana przyjechała karetka i zabrali Mamę do Szpitala i tam porobili badania to wplątało się jeszcze 1 paskudztwo jak zapalenie dróg moczowych. A w dniu 1 Stycznia 217 roku w Niedziele zmarła ok godz 15:00.
    Powiem tak są możliwości żeby np potwierdzić czy tą chorobę będziemy dziedzićić po najbliszych osobach. Ja powiem tak ja już do tego oswoiłem się co ma być to będzie , Ale jak są do tego badania potrzebne tego nie wiem ale w tym tygodniu postaram się podzwonić po Loboratorium i popytać czy idzie coś takiego zrobić wiem ze to jest prywatne ale koszt od 40 zł do 100 zł plus minus jak coś będę wiedział jak takie badania się wykonuje to mogę dać znać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *