Ostry nieżyt żołądka, zwany jest potocznie grypą jelitową lub grypą żołądkową, jednak należy pamiętać, że ta choroba nie ma nic wspólnego z grypą. Zakażenie obejmuję zarówno żołądek, jak i jelito cienkie.
Przyczyną grypy jelitowej są najczęściej wirusy (przeważnie rotawirusy), rzadziej bakterie, a w skrajnych przypadkach również pasożyty. Najwięcej zachorowań odnotowuję się w okresie jesień-zima, ponieważ wtedy nasza odporność maleje.
Zakażenie może nastąpić przez spożycie nieświeżego pokarmu lub jego nieodpowiedniej obróbki, często także przez nieodpowiednie przegotowanie wody.
Jednak najwięcej zachorowań następuje w wyniku kontaktu z osobą zakażoną. Grypę żołądkową bardzo łatwo bowiem rozprzestrzenić. Można się zarazić przez podanie ręki osobie chorej czy przez napicie się wody z butelki, z której ona wcześniej piła. Wystarczy, że będziemy w jednym pomieszczeniu z osobą chorą, aby samemu także zachorować.
W większości przypadków grypa ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia. Jeśli choroba zdecydowanie się przeciąga, należy zgłosić się do lekarza.
Grypa jelitowa objawia się:
- obfitą biegunką (utrzymuje się około 2 dni),
- wymiotami,
- nudnościami,
- ostrymi bólami brzucha oraz mięśni,
- gorączką (do 39 stopni Celsjusza),
- jadłowstrętem (co powoduje spadek wagi),
- bólami stawów (nie zawsze).
więcej: http://grypazoladkowa.net.pl/grypa/objawy-grypy-zoladkowej/
Leczenie grypy jelitowej
Podczas choroby należy pamiętać o sporym nawodnieniu, ponieważ biegunka i wymioty skutecznie odwadniają nasz organizm, co spowalnia powrót do zdrowia. Poleca się także pić herbaty ziołowe (rumianek, szałwia czy mięta).
Dieta pełni kluczową rolę w czasie grypy jelitowej, ponieważ choroba niszczy naszą śluzówkę układu pokarmowego. Dieta powinna być możliwie lekka i neutralna w smaku. Przez pierwszy dzień grypy żołądkowej zaleca się zrezygnowanie z pokarmów stałych i picia dużej ilości płynów. W następnych dniach należy wprowadzić kaszkę mannę czy kleik ryżowy (pomoże w regeneracji śluzówki). Po około 3-4 dniach można wprowadzić rzeczy gotowane.
Istnieje sporo domowych sposobów radzenia sobie z tą chorobą. Chyba każdemu znanym i uniwersalnym sposobem radzenia sobie z tego typu chorobami jest „wygrzanie” ich, czyli leżenie w łóżku z termoforem lub butelką ciepłej wody oraz picie gorącej herbaty. Zażywanie węgla aktywowanego, który zbiera toksyny z naszego organizmu.
Następstwa nieleczonej grypy jelitowej
Grypa jelitowa jest chorobą powszechną i jeśli jest odpowiedni leczona, nie będzie prowadzić do powikłań. Jednak jeśli ją zlekceważymy, może mieć bardzo ciężki przebieg i wyrządzić nam sporo krzywdy. Nieuzupełnianie wody podczas grypy żołądkowej może prowadzić do drgawek, utraty przytomności, a nawet śmierci.
U dzieci między 6 miesiącem, a 5 rokiem życia, na skutek zbyt wysokiej gorączki (38,5 stopnia Celsjusza), mogą wystąpić tzw. drgawki gorączkowe. Można także nabawić się zapalenia płuc lub ucha, a także zaostrzyć chorobę przewlekłą. Może być potrzebna nawet hospitalizacja chorego i podawanie leków dożylnie. Czasami występują też nieodwracalne uszkodzenia organów wewnętrznych.
Zapobieganie grypie jelitowej
Restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny osobistej, zdecydowanie zmniejsza nasze szanse na zachorowanie. Bardzo skuteczną formą zapobiegania grypie jelitowej są szczepionki, podaje się je dzieciom między 6 a 24 tygodniem życia. Częsta dezynfekcja kuchni czy łazienki także nie jest bez znaczenia. Należy dbać o porządek podczas gotowania, dokładnie myć surowe mięso oraz warzywa i owoce. Nie możemy także zapominać o wszelkich środkach ostrożności podczas kontaktu z osobami chorymi.
Najczęściej jak pojawiają się objawy grypy żołądkowej to jest już zdecydowanie za późno na wszystko. I mam na myśli nie tylko osobę, która jest chora na jelitówkę, ale też wszystkich domowników, którzy z nią przebywają, Bo albo już jesteście zarażeni, albo się zarazicie dosłownie za chwilę i każdy taką samą katorgę będzie przeżywał.
Nie do końca. Zdarza się, że grypa żołądkowa jest tylko u jednej osoby. I nikt potem nie choruje na jelitówkę, nikogo nie zaraża i znacznie łatwiej jest zachować higienę, co pozwala na pozostanie w zdrowiu.