Wylicza się, iż na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi ponad 6 milionów ludzi. Tylko w Europie na schorzenie to cierpi około 1 milion z nich. W Polsce zdiagnozowanych w tym kierunku jest blisko 70 tysięcy pacjentów. W ciągu każdego roku na Parkinsona zapada średnio 10 na każde 100 tysięcy osób. Biorąc pod uwagę nasz kraj, co roku przybywa około 4 tysięcy pacjentów leczonych na chorobę powszechnie zwaną jako powolna śmierć umysłu.
Najczęściej na Parkinsona zapadają seniorzy po 65 roku życia a aż 4% cierpiących na to schorzenie to osoby po 80 roku życia. Warto przy tym zaznaczyć, że 15% chorych, pierwsze objawy zauważyło tuż po ukończeniu 50 lat. Znane są także przypadki zapadalności na Parkinsona już w wieku lat 40; medycyna zapisała także historie pacjentów, którzy pierwsze objawy tej choroby zauważyły jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia.
Na Parkinsona chorują częściej mężczyźni aniżeli kobiety natomiast w tym aspekcie nie ma jednoznacznych badań, które mogłyby wyjaśnić tą zasadność. Kobiety, które zazwyczaj cierpią na to schorzenie, są już po zakończonej menopauzie a pojawienie się Parkinsona związane jest ze spadkiem estrogenu, dlatego profilaktycznie kobiety, które są w tej podwyższonej grupie ryzyka powinny po konsultacji z lekarzem uzupełniać niedobór tego hormonu.
A mężczyźni też mogą uzupełniać niedobory estrogenu tak jak kobiety? Nie chcę mieć Parkinsona.. Może to zapobiegnie powstaniu choroby?
6 milionów ludzi to nie tak dużo biorąc pod uwagę cały świat – myślałam, że więcej. W Polsce jest to przecież choroba bardzo powszechna, sama widzę ile osób na nią cierpi chodząc z mamą na konsultacje. Niestety wykryli u niej Parkinsona 🙁
Fisia dla mnie to masakra, że tyle osób choruje a nadal nie ma skutecznego antidotum. Nie wiem za co się płaci lekarzom, ale na pewno nie za szukanie leków
Dla mnie to jest jakaś masakra, że tyle osób choruje na Parkinsona. Kiedy wreszcie wymyślą jakieś lekarstwo albo szczepionkę?
70 000 przypadków w skali roku? i dalej nie ma skutecznego leczenia? co nam daje rehabilitacja? nic, bo choroba rozwija się przecież w mozgu a niedowłady są tylko jej efektem 🙁
Rehabilitacja daje dużo więcej niż się wydaje. Jest tylko jeden warunek! Rodzina musi zdać sobie sprawę z tego, że to nie jest choroba tylko tej osoby, która jest nią bezpośrednio dotknięta. Parkinson to choroba całej rodziny i wymaga działania od wszystkich ich członków. Rehabilitacja sama się nie wykona. Trzeba codziennie ćwiczyć (zajęcia ruchowe, terapia tańcem, logopedia), trzeba pomagać choremu poprzez umożliwianie mu samodzielności.
Zapraszam na stronę Mazowieckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona!(www.parkinson.waw.pl)
Nie zostawiajmy chorych samych z ich chorobą, uczmy się od nich, wspierajmy, zbierajmy doświadczenie. Chorzy na Parkinsona dzielą się na dwie grupy: na tych co znają już diagnozę i na tych, którzy jeszcze jej nie poznali. Nas też może dotyczyć ta choroba!
Dbajmy o zdrowie psychiczne tych osób, o ich mowę w codziennych rozmowach (aby mogli się z nami komunikować jak najdłużej), dostarczajmy ruchu w codziennych spacerach i ćwiczeniach. Dbajmy o odpowiednią dietę, która również jest bardzo ważna.
Ja też chciałabym aby wynaleziono lek, który pomoże. Wiem, że ciągle trwają badania!
Jednak nie można czekać, trzeba samemu robić wszystko co tylko w naszej mocy, aby pomóc chorym na chP. Sami znikną „za zamkniętymi drzwiami” swoich domów i organizmów.
Zapraszam do działania! Jeśli nie można inaczej, to trzeba chociaż poprawiać komfort życia osób z chP.
6 milionów ludzi choruje na Parkinsona a lekarze nadal nie mają lekarstwa na całkowite wyleczenie. niedługo wszyscy wyginiemy. I po co przeznaczać tyle pieniedzy na badania, testy leków jak i tak ludzie cierpią
Witam ! Chciałabym Państwa serdecznie prosić o pomoc w wypełnieniu ankiety, która zostanie wykorzystana w pracy licencjackiej pod tytułem „Wpływ rehabilitacji na chorobę Parkinsona”. Ankieta składa się z 27 pytań i jest anonimowa. Z góry wszystkim Państwu bardzo dziękuję!
http://www.ankietka.pl/ankieta/183218/wplyw-rehabilitacji-na-chorobe-parkinsona.html