Parkinson

Parkinson

Chlamydia. Groźna dla zdrowia bakteria

  Chlamydia jest jedną z najgroźniejszych bakterii, która może zaatakować człowieka. Warto jednak podkreślić, że nie potrafi ona żyć poza organizmem człowieka, w związku z czym nie można zarazić się nią poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym. Każdą z trzech rodzai…

Choroba Parkinsona – czym jest?

Sama nazwa choroby Parkinson, czyli PD (Parkinson’s Disease) pochodzi od nazwiska lekarza, Jamesa Parkinsona, który był prekursorem biorąc pod uwagę rozpoznanie i zdiagnozowanie objawów tego schorzenia. W 1817 roku napisał szczegółowy raport „An Essay on the Shaking Palsy”, który posłużył…

Powikłania w chorobie Parkinsona

Możliwe powikłania wynikające z choroby Parkinsona to przede wszystkim symptomy związane z postępem tego schorzenia. W zaawansowanym stadium pacjent skarżyć może się na ból podczas wykonywania ruchów a nawet unieruchomienie. Powikłania występują także na skutek przyjmowanych leków – te, które…

Jak zapobiegać chorobie Parkinsona?

Choroba Parkinsona określana jest jako powolna śmierć mózgu i niestety chociaż znana jest od wielu lat, dotąd nie odkryto ani jednoznacznych przyczyn jej powstania ani nie ma również leku, który wyleczyłby chorobę bądź chociażby zahamował jej postęp. Oczywiście leki czy…

Słowniczek pojęć

W leczeniu Parkinsona, rozumieniu pojęć medycznych i postępowaniu z osobą cierpiącą na to schorzenie niezwykle pomocny staje się słownik pojęć. Trzeba pamiętać, że nie tylko osoba cierpiąca na tą chorobę zmaga się z trudem codziennych zajęć, ale zaangażowani są w…

Parkinson – statystyki

Wylicza się, iż na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi ponad 6 milionów ludzi. Tylko w Europie na schorzenie to cierpi około 1 milion z nich. W Polsce zdiagnozowanych w tym kierunku jest blisko 70 tysięcy pacjentów. W ciągu każdego…

Dziedziczenie Parkinsona i inne czynniki ryzyka

Dziedziczenie Parkinsona jest jednym z czynników ryzyka występowania tej choroby. Zbadano jednak, że aspekt ten może tylko nieznacznie wpływać na pojawienie się schorzenia u osób spokrewnionych cierpiącego. Według badań ryzyko takie waha się w przedziale kilku procent zachorowalności. Do tej…

Dieta w chorobie Parkinsona

Stosowanie odpowiedniej diety podczas choroby Parkinsona jest konieczne w kilku względów. Dieta ma pełnić najważniejszą funkcję, jaką jest współgranie z zażywanymi lekami farmakologicznymi – odpowiednie odżywianie będzie wpływać skutecznie na ich działanie. Udowodniono na przykład, że działanie lewodopy trwa tylko…

Choroba parkinsona a rehabilitacja/ćwiczenia

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona daje pożądane rezultaty jeśli jest wykonywana systematycznie. Zaraz obok leków farmakologicznych to właśnie ta metoda pomaga minimalizować objawy jak również rozwój schorzenia. Ćwiczenia poprawiają stanowczo komfort życia pacjenta i powodują usprawnianie jego koordynacji ruchowej.

Diagnoza Parkinsona

Sama diagnoza choroby Parkinsona jest niezwykle trudna do stwierdzenia z wielu względów. Po pierwsze choroba ta często rozwija się wiele lat nie dając żadnych objawów, po drugie początkowe symptomy mogą być mylone z innymi dolegliwościami układu nerwowego czy po prostu…

Leczenie Parkinsona

Leczenie Parkinsona polega głównie na minimalizowaniu objawów tej choroby i opóźnienie nawet o kilka lat zaawansowanego stadium tego schorzenia. Warto wiedzieć, że nie istnieje nadal metoda, która skutecznie zahamowałaby postęp Parkinsona bądź pozwoliłaby na całkowite jej wyeliminowanie. Co więcej, długotrwałe…

Objawy Parkinsona

Na wstępie warto zauważyć, że Parkinson postępuje powoli, nawet przez kilka lat. Nie jest to choroba, która pojawia się nagle i od razu objawia się doraźnymi dolegliwościami, dlatego tak ważne jest rozpoznanie już pierwszych objawów tego schorzenia, by istniała możliwość…

Przyczyny choroby Parkinsona

Konkretne przyczyny powstawania choroby Parkinsona wykryto dopiero w drugiej połowie XX wieku. To wtedy udowodniono, że za jej powstanie odpowiedzialny jest spadek dopaminy – hormonu, który na skutek zwyrodnień komórek nerwowych jest produkowany w zaburzonej, niższej ilości. Sama dopamina odpowiada…