Parkinson

Objawy Parkinsona

Na wstępie warto zauważyć, że Parkinson postępuje powoli, nawet przez kilka lat. Nie jest to choroba, która pojawia się nagle i od razu objawia się doraźnymi dolegliwościami, dlatego tak ważne jest rozpoznanie już pierwszych objawów tego schorzenia, by istniała możliwość zahamowania jej rozwoju.

W fazie wstępnej pacjent może odczuwać ruchy spowolnione i niezdarność – ta właśnie uniemożliwia prawidłową diagnozę, ponieważ biorąc pod uwagę grupę, jaka zapada na to schorzenie, takie objawy mogą być naturalnym etapem życia seniora. Pierwszymi objawami choroby może być również drażliwość i pobudzenie nerwowe bądź ciągłe uczucie zmęczenia.

W kolejnym stadium pojawiają się zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Pacjent skarży się na brak możliwości wykonywania podstawowych czynności jak chodzenie czy wstanie z fotela. Cechą charakterystyczną pierwszych objawów schorzenia jest zmiana pisma pacjenta. To staje się niewyraźne a litery są mniejsze.

Same objawy choroby Parkinsona można podzielić na dwie podstawowe grupy.

W pierwszej znajdują się objawy typowe, które występują praktycznie u każdego chorego, z mniejszym bądź większym natężeniem. Do takich zalicza się zwiększenie napięcia mięśniowego, czyli tzw. sztywność, drżenie ciała (najczęściej w początkowej fazie kończyn górnych, później również dolnych), wspomniane już spowolnienie ruchów oraz trudności w rozpoczęciu dowolnego ruchu ciałem. Samo drżenie ciała dotyka najpierw jednej strony ciała, dopiero w trakcie rozwoju choroby zajmuje obie – ten objaw szczególnie utrudnia pacjentom wykonywanie ruchów precyzyjnych, na przykład zapięcie guzika czy zawiązanie sznurowadeł.

Druga grupa objawów to symptomy specyficzne, które nie muszą występować u wszystkich cierpiących na to schorzenie. W tym przypadku wylicza się zaburzenia mowy, która zazwyczaj staje się cicha i niewyraźna (ta może być jednak mylona z niedosłuchem osoby starszej), pochylenie postawy ciała do przodu, trudności w poruszaniu się – kroki stają się krótkie, kończyny dolne „szurają” po podłożu i są lekko zgięte. U pacjentów pojawić się może również brak mimiki twarzy, który związany będzie ze sztywnością mięśni; chorzy w związku z tym mogą także rzadziej mrugać powiekami i mieć problemy z przełykaniem pokarmów. U niektórych pojawia się charakterystyczne „kręcenie pigułek”, czyli drżenie placów, w szczególności kciuka kończyn górnych.

18 odpowiedzi do artykułu “Objawy Parkinsona

  1. Daniel

    Mam Pytanie – czy jeśli w tej chwili, pod koniec tygodnia cieżkiego w pracy – ręce mi się trześa i nie jestem w stanie utrzymać nieruchomo głowy – bo ona cała się trzęsie, to może być to objawem choroby parkinsona? Zastanawiam się, gdyż objawy parkinsona w tak młodym wieku – mam 33 lata, chyba są rzadkością?

    1. uczucie

      To raczej ze zmęczenia. Wątpię, że w takim wieku zaczynają Ci się objawy Parkinsona. Po prostu jesteś przemęczony i dlatego tak się czujesz. Odpocznij sobie a objawy powinny ustąpić same.

  2. kamil

    codziennie patrze, jak choroba zżera moją babcię i jest to okropny widok. kobieta, która kiedyś była pełna życia teraz więdnie i nie ma na nic siły 🙁
    p.s Daniel myślę, że to nie Parkinson a przemęczenie

  3. Dorka 98

    W jakim wieku zaczyna się Parkinson? Czasem myslę, że mam typowe objawy, ale przecież jestem za młoda. 16 lat to raczej zbyt mało, prawda?

    1. DOKTOR

      to zdecydowanie za młoda jesteś. Z tego co wiem to choroba ludzi starszych, pewnie około 60 roku życia także spokojnie może jesteś przemęczona szkołą czy obowiązkami domowymi. sprawdź sobie tez ciśnienie – może masz zbyt wysokie

  4. MAJAK

    Wydaje mi się, że moja mama może cierpieć na tą chorobę a na pewno na jej początki. Lekarze jednak nie chcą skierowac jej na konkretne badania, bo twierdzą, że to na pewno nie to. Jak można wykonać badania prywatnie?

  5. Kaczka89

    najgorsza jest ta niemożność mowy i prawidlowych ruchów. Chorzy cierpią, bo ich myślą i czują a nie moga nic zrobić i stają się cieżarem dla rodziny 🙁

  6. margo68

    Witam, zainteresowałam się artykułem ponieważ zauważyłam u mojego męża drżenie głowy w czasie kiedy spał, nie spostrzegłam do tej pory niczego, co by mogło mnie zaniepokoić i wskazać na chorobę parkinsona ale to mnie zaniepokoiło. chciałam zapytać, czy takie drżenie ciała w czasie snu zapowiada nadejście tej choroby, kiedy jeszcze nie ma jej objawów gdy człowiek np. nie śpi i jest w stanie panować nad swoimi ruchami ??

  7. ela

    prosze o pomoc….moj znajomy ma dopiero 39 lat I 10 lat temu zdiagnozowano u niego chorobe parkinsona….dzisiaj bylam z nim u lekarza bo wewnetrznie zaczelo go bardzo trzasc nie moze usiedziec na miejscu rece I nogi odmawiaja sprawnosci ….lekarz kazal mu przestrzegac zazywania tabletek I tyle nic wiecej mu nie zlecil…zaznacze ze jest on aktywny bardzo a przez ostatnie tygodnie nie pracowal tylko siedzial w domu I wiem ze za kazdym razem jak zaczynal sie trzasc to bral tabletki czasem nawet co pol godziny gdzie z przepisu lekarza powiennien je brac co 4 godziny… czy to mozliwe ze przedawkowal z tymi tabletkami ze zrobil sie az tak nadpobudliwy….prosze o jakakolwiek porade…

    1. Sara

      U mnie zdiagnozowali ch Parkinsona kilka miesiacy temu. Nie zalecono mi zadnych lekow tylko diete i cwiczenia, zeby opoznic objawy choroby. Poniewaz mam stycznosc z medycyna naturalna skorzystalam z sesji lekarza leczacego wg zasad Totalnej Biologii. Mnie wystarczyly dwie sesje. Wlasciwie po pierwszej wiekszosc objawow mi ustapila, a inne ulegly oslabieniu. Zdalam sobie sobie sprawe, ze od wielu lat rozwijala sie u mnie ta choroba, ale zaden lekarz nie umial postawic mi wlasciwej diagnozy. Powodem tez moglbyc moj wiek, mam 42 lata. Teraz czuje jakby mnie do zycia przywrocono, jakbym sie obudzila z dlugiego, smutnego i ciezkiego snu. Ppozdrawiam wszystkich zmagajacych sie z ta choroba, chorych i ich bliskich. Wiem jak wam jest ciezko. Powodzenia i trzymajcie sie.

      1. Barbara Malarska

        Witam ,Pani Saro, bardzo zaciekawiła mnie ta metoda ,z której Pani skorzystała proszę coś więcej napisać i może jakieś namiary, bardzo to dla mnie ważne pozdrawiam serdecznie Barbara Malarska.

  8. Alicja

    Szukam pomocy i argumentów, aby przekonać moją 72 letnią mamę do przebadania się (jest oporna)w kierunku choropy Parkinsona. Drżą jej dłonie i głowa, a ona uważa, ze jest ok. Jak ją przekonać by udała się do lekarza?

  9. Aneta

    Mam 26 lat. I zastanwiam sie czy nie mam choroby Parkinsona. Czasem wydaje mj sie ze mam slabsza lewa reke, nie trzesie sie ale mam dziene uczucie.. Raczej ta choroba sie nie ujawnia z dnia na dzien ale moj tata ma ta chorobe.. I sie boje jak moge zdiagnozowac fo u siebie, jakie badania powinnam zrobic.. Moze panikuje za bardzo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *