Parkinson

Powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego to schorzenie, które najczęściej pojawia się u osób w młodym wieku. Objawia się przede wszystkim bólem brzucha po prawej stronie. Nie należy ignorować tego symptomu zapalenia wyrostka robaczkowego, ponieważ zbyt późna operacja może prowadzić do poważnych powikłań.

Wskazane jest, by zmieniony chorobowo wyrostek usunąć jak najszybciej. W przypadku wątpliwości lekarz może zlecić dodatkowe badania, zazwyczaj jednak operacja jest wykonywana tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego często wynikają z lekceważenia objawów – zbyt późna wizyta w szpitalu oznacza zwykle pęknięcie wyrostka. To zaś może oznaczać zapalenie otrzewnej, a nawet ogólne zakażenie organizmu – czyli posocznicę. Możliwym powikłaniem przy zapaleniu wyrostka robaczkowego jest również niedrożność jelit, zwłaszcza w przypadku, gdy zapalenie przeniesie się na okoliczne tkanki.

Późna operacja w przypadku ataku ślepej kiszki nie zawsze jest spowodowana lekceważeniem objawów. Bywa, że powikłania przy zapaleniu wyrostka robaczkowego są na tyle nieswoiste, iż konieczne bywa przeprowadzenie dodatkowych badań. W przypadku, gdy dolegliwości obejmują jedynie ogólny ból brzucha i zaparcie, osoba chora może nie być świadoma powagi sytuacji i na przykład zażyć środek przeczyszczający, co jest niewskazane w przypadku zapalenia wyrostka.

Jak uniknąć powikłań zapalenia wyrostka robaczkowego

Nietypowe objawy przy zapaleniu wyrostka robaczkowego nie są wcale rzadkie, dlatego też powikłania również występują dosyć często. Nieswoiste symptomy choroby mogą wynikać na przykład z innego niż zazwyczaj położenia wyrostka – bywa, że wtedy ból pojawia się na przykład po lewej stronie, co sugeruje zupełnie inną chorobę. Zdarza się także, że objawy wyrostka robaczkowego u kobiet to tak naprawdę zapalenie jajnika. Dlatego często lekarz nie może od razu zadecydować o konieczności operacji. Ze względu na to, iż nie do końca znamy rolę wyrostka robaczkowego, nie jest jednak wskazane wycinanie go w ramach profilaktyki.

Powikłania po zapaleniu wyrostka robaczkowego

Powikłania po zapaleniu wyrostka robaczkowego mogą wynikać zarówno ze zbyt późno przeprowadzonej operacji, jak i z samego zabiegu chirurgicznego. Bywa, że rana długo nie chce się goić lub ulega infekcji. W takim przypadku konieczne jest zwykle podanie antybiotyku, a w skrajnych przypadkach –  ponowne nacięcie, ponieważ w miejscu wycięcia wyrostka robaczkowego może pojawić się ropień. Powikłania mogą wynikać z nieprzestrzegania wskazań lekarskich co do trybu życia zaraz po operacji.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wyrostek według niektórych specjalistów, pełni funkcję odpornościową, warto po operacji nieco zmienić swój tryb życia –  na zdrowszy. Dotyczy to zwłaszcza wyboru odpowiednich produktów żywnościowych. W krótkim czasie po operacji wskazane jest spożywanie jedynie lekkostrawnych posiłków.

Zapobieganie zapalenia wyrostka nie jest praktycznie możliwe. Niektórzy uważają, że dieta bogata w błonnik może uchronić nas przed zapaleniem. Teoretycznie może być to prawdą, ponieważ zatkanie wejścia wyrostka robaczkowego jest dość częstą przyczyną tej choroby.

2 odpowiedzi do artykułu “Powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego

  1. zawodnik

    Nie ma co czekać na operację usunięcia wyrostka robaczkowego. Tylko pogorszy to sytuację, więc trzeba brać byka za rogi i działać. Wycięcie wyrostka robaczkowego jest często po prostu konieczne, więc nie warto zwlekać.

  2. Pani prezent

    Ale fakty są takie, że ludzie nie czekają na operację zapalenia wyrostka robaczkowego. Ludzie po prostu nie leczą tej dolegliwości, bo liczą na to, że sama przejdzie. Zapalenie wyrostka nie jest tu żadnym wyjątkiem, tak samo robią w przypadku innych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *