Parkinson

Przyczyny choroby Parkinsona

Konkretne przyczyny powstawania choroby Parkinsona wykryto dopiero w drugiej połowie XX wieku. To wtedy udowodniono, że za jej powstanie odpowiedzialny jest spadek dopaminy – hormonu, który na skutek zwyrodnień komórek nerwowych jest produkowany w zaburzonej, niższej ilości. Sama dopamina odpowiada właśnie za koordynację pracy mięśni, jeśli jej poziom spadnie o 80%, mózg człowieka nie jest w stanie sam nadrobić niedoboru hormonu przez co cierpiący zaczyna odczuwać pierwsze objawy Parkinsona.

Dopamina wytwarzana jest w istocie czarnej a komórki, które przestają ją wytwarzać obumierają niszcząc tym samym rejon mózgu odpowiedzialny za koordynację ruchową; w wyniku tego zjawiska zostaje przerwany system mózgowych połączeń komunikacyjnych.

Zbadano, iż poziom dopaminy obniża się naturalnie wraz w wiekiem człowieka i nie jest to nad wyraz szkodliwe a raczej naturalne. Niepokojące staje się dopiero, kiedy poziom hormonu spada nagle w przyspieszonym tempie – do tej pory nie odkryto przyczyny zwiększonego spadku dopaminy natomiast podejrzewa się, że taki stan rzeczy może być skutkiem na przykład dużego zanieczyszczenia powietrza, głównie pestycydami.

10 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny choroby Parkinsona

 1. fredzed

  Że też w tych czasach nie wiadomo jeszcze co jest przyczyną choroby parkinsona na 100%. Myślałem że medycyna poszła na tyle do przodu że można to jakoś sprawdzić. A tu jeszcze nie…

  1. Kaczka89

   ja czytałam gdzieś, że parkinson może być dziedziczny. Boję się, bo mój dziadek miał i widziałam jak się męczył

  2. Teresa

   Dokładnie ,oni tylko produkują tabletki aby potem skutki leczyć następnymi.
   Farmaceutyczne firmy maja z tego korzyść, po co zapobiegać.

 2. Aldona W

  Wynika z tego, że każdy kto sięga starości może być obarczony tą chorobą i nic nie mozna z tym zrobić? Jakoś zapobiegac?

 3. soltyska

  spotkalam sie z dwoma przypadkami parkinsona gdzie obydwie osoby zachorowaly po okresie dlugiej depresji powodem depresji bylo zalamanie psychiczne po utracie najblizszej osoby mam pytanie jak wyglada poziom dopaminy przy depresji jestem pewna ze 80% zaburzen stanu zdrowia to psychosomatyczne podloze czy ktos badal przyczyne spadku poziomu dopaminy

 4. Erwin Schmelzer

  Objawem choroby Parkinsona jest niszczenie komorek nerwowych ktore wytwazaja dopamine.Ale co niszczy te komorki nie wiadomo.Podajac Dopamine leczymy symptomy a nie przyczyne choroby.Co niszczy te komorki nerwowe? Grzyby? Wirusy? Dieta? Albo inne paskudctwo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *