Parkinson

Cztery sposoby na zdrowe stawy

Profilaktyka przeciw chorobom zwyrodnieniowym stawów to rzecz, o której wiele osób zapomina. Tymczasem wszelkiego typu zapalenia tej części układu ruchowego znacznie ograniczają możliwości chorej osoby. Dlatego warto rozpocząć działania profilaktyczne jak najszybciej.

Reumatolog Gdańsk1. Dopasowana dieta
Dieta ma duże znaczenie w profilaktyce przeciwko wielu chorobom stawów. Choć często schorzenia reumatyczne mają nieznane podłoże, to jednak ich nadmierne zużycie często sprzyja wszelkiego typu stanom zapalnym i zwyrodnieniom. Dieta profilaktyczna w tym przypadku obejmuje zazwyczaj zmniejszenie liczby kalorii w sytuacji, gdy dana osoba waży więcej niż powinna oraz dostarczenie składników pozwalających na odbudowę chrząstek. Zrzucenie zbędnych kilogramów jest istotne, ponieważ nadwaga zwiększa zużycie stawów. Warto pamiętać, że im wcześniej zacznie się wprowadzać produkty bogate w takie składniki jak kolagen, tym większa szansa na uniknięcie choroby. W wyborze odpowiednich suplementów diety może pomóc między innymi reumatolog. Konsultacja z nim jest konieczna w przypadku, gdy objawy choroby zwyrodnieniowej stawów już się pojawiły.

Aby dbać o zdrowie warto korzystać z poradni: Poradnia Reumatologiczna Gdańsk

2. Ćwiczenia i ogólna aktywność fizyczna
Ćwiczenia w przypadku chorób reumatycznych można wykonywać zarówno w sytuacji, gdy schorzenie już się pojawiło, jak i profilaktycznie. To właśnie ruch jest jak najbardziej wskazany, by poszczególne części stawów zostały jak najlepiej ukrwione i odżywione. Oprócz specjalnych ćwiczeń warto pamiętać także o podstawowych zasadach, które pozwalają oszczędzać stawy bez konieczności rezygnacji z aktywności fizycznej. Nie należy zapominać między innymi o prawidłowej pozycji przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów z podłogi – aby podnieść ciężar w sposób właściwy należy najpierw przykucnąć. Choć wydaje się to drobiazgiem, to jednak pozwala dłużej zachować dobrą kondycję kręgosłupa i stawów kolanowych. W przypadku, gdy objawy choroby już się pojawiły, dobrze jest skorzystać z informacji, jakie może podać poradnia reumatologiczna.

Zobacz również: Dna moczanowa – kompendium wiedzy

3. Leczenie wad postawy
Nawet drobne wady postawy mogą wpłynąć na szybkość zużywania się stawów. Dlatego też warto zastosować odpowiednie leczenie zaraz po zauważeniu nieprawidłowości. Przy niewielkich wadach postawy rzadko konieczna jest operacja. Zazwyczaj wystarczą na przykład ortopedyczne wkładki do butów oraz odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne.

4. Zrezygnowanie z dodatkowych obciążeń stawów
W przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych należy zadać sobie pytanie, czy przyczyną takiego stanu nie jest nadmierne obciążenie układu ruchu. Tak może dziać się w przypadku wykonywania ciężkiej pracy fizycznej oraz wtedy gdy dana osoba zawodowo uprawia sport. W niektórych przypadkach wystarczy tylko zmiana niezdrowych nawyków, takich jak wspomniana wyżej nieprawidłowa postawa podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli zmiana nawyków i odpowiednie ćwiczenia nie przyniosą rezultatów, konieczne bywa zrezygnowanie z dotychczasowego zajęcia, by nie dopuścić do rozwoju choroby.

Więcej informacji na temat zdrowych stawów na stronie: http://ortopedico.pl/

Odpowiedź do artykułu “Cztery sposoby na zdrowe stawy

  1. palas

    u mojego dziadka w chorobie parkinsona, włączyli suplementacje regenerującą stawy. Na początku choroby brał suplement, po roku choroby było coraz ciężej i nawet zastrzyki kolagenowe musiał brać. Choroba bardzo wyniszcza i obciąża, w nie których partiach ruch jest non stop (specyfika choroby). Trzeba robić wszystko by podwyższać komfort ruchu w tej chorobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *